RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Girls
60m
Nicole Vivian 11.89 -1.4
600m
Nicole Vivian 2:40.08
Long Jump
Nicole Vivian 2.59m -0.6
Shot Putt
Nicole Vivian 4.40m
 
U9 Boys
60m
Jay Frame 12.01 -1.4
Kiegan McIlduff 10.51 -1.4
Ross Vivian 11.69 -1.4
Jack Robertson 10.76 -1.4
Aaron Watson 13.41 -1.4
600m
Jay Frame 2:35.88
Kiegan McIlduff 2:28.34
Ross Vivian 2:39.70
Jack Robertson 2:23.95
Aaron Watson 3:03.68
Long Jump
Jay Frame 1.69m -0.2
Kiegan McIlduff 1.99m -0.1
Ross Vivian 2.68m -0.2
Jack Robertson 2.03m -0.5
Aaron Watson 1.87m -0.2
Shot Putt
Jay Frame 3.54m
Kiegan McIlduff 4.05m
Ross Vivian 4.98m
Jack Robertson 4.32m
Aaron Watson 3.10m
 
U11 Girls
80m
Alannah Snowden 1st 12.66 -1.2
Mia Sokoluk 2nd 13.10 -1.2
Lucy Boules 3rd 13.32 -1.2
Megan Forrester 4th 13.51 -1.2
Anna Boyle 5th 14.73 -1.2
Heather Sutherland 6th 17.17 -1.2
150m
Alannah Snowden 1st 24.28 -0.7
Megan Forrester 2nd 25.93 -0.7
Anna Boyle 3rd 27.57 -0.7
600m
Mia Sokoluk 1st 2:04.39
Roxanne Hardie 2nd 2:20.46
High Jump
Lucy Boules 1st 1.05m
Megan Forrester 2nd 1.00m
Long Jump
Alannah Snowden 1st 3.46m 0.1
Roxanne Hardie 2nd 2.85m -1.0
Mia Sokoluk 3rd 2.81m 0.2
Anna Boyle 4th 2.23m -0.3
Heather Sutherland 5th 2.10m -0.3
Shot Putt
Lucy Boules 1st 5.16m
Roxanne Hardie 2nd 4.26m
Heather Sutherland 3rd 2.63m
 
U11 Boys
150m
Alex Thomson 1st 24.54 -1.3
Lucas Frame 2nd 24.64 -1.3
Max Pickard 3rd 25.50 -1.3
Gregor Calvert 4th 26.18 -1.3
Matthew MacIver 5th 27.74 -1.3
600m
Max Pickard 1st 2:08.08
Gregor Calvert 2nd 2:09.36
Lucas Frame 3rd 2:10.79
Alex Thomson 4th 2:17.58
Matthew MacIver 5th 2:17.69
Long Jump
Max Pickard 1st 3.20m -0.4
Alex Thomson 2nd 3.15m -0.1
Lucas Frame 3rd 2.83m -0.3
Gregor Calvert 4th 2.78m 0.1
Matthew MacIver 5th 2.37m -0.2
 
U13 Girls
100m
Ella Watson 1st 13.67 -0.5
Maia Campbell 2nd 15.14 -0.5
Rachel Small 3rd 16.55 -0.5
Chloe McLean 4th 19.13 -0.5
200m
Ella Watson 1st 29.77 -0.9
Maia Campbell 2nd 30.64 -0.9
Erin Cameron 3rd 31.14 -0.9
Chloe McLean 4th 43.30 -0.9
800m
Anna Allison 1st 2:59.46
Kirsten Morris 2nd 3:13.05
70m Hurdles
Anna Allison 1st 14.42 -0.5
Kirsten Morris 2nd 16.60 -0.5
Long Jump
Ella Watson 1st 4.44m -0.6
Erin Cameron 2nd 3.94m -0.5
Rachel Small 3rd 2.82m -0.6
Chloe McLean 4th 1.84m -0.7
Shot Putt
Erin Cameron 1st 6.36m
Maia Campbell 2nd 4.90m
Kirsten Morris 3rd 3.79m
Javelin
Anna Allison 1st 9.63m
Discus
Rachel Small 1st 9.62m
 
U13 Boys
100m
Rhys Ross 1st 14.31 -0.5
Finlay Porteous 2nd 15.15 -0.5
Jake Leighton 3rd 15.99 -0.5
Calum Anderson 4th 16.42 -0.5
Dylan Richardson 5th 16.96 -0.5
200m
Rhys Ross 1st 30.29 -1.3
James Vivian 2nd 31.18 -1.3
Finlay Porteous 3rd 31.20 -1.3
Dylan Richardson 4th 34.29 -1.3
Jamie Black 5th 35.61 -1.3
Calum Anderson 6th 35.85 -1.3
800m
Jake Leighton 1st 3:02.73
1500m
James Vivian 1st 5:19.32
75m Hurdles
Daniel Sutherland 1st 18.19 -0.6
Long Jump
James Vivian 1st 4.25m -0.9
Jamie Black 2nd 3.05m -0.4
Daniel Sutherland 3rd 2.97m -0.8
Shot Putt
Finlay Porteous 1st 5.46m
Rhys Ross 2nd 4.77m
Calum Anderson 3rd 4.69m
Javelin
Dylan Richardson 1st 13.83m
Discus
Daniel Sutherland 1st 6.39m
 
U15 Girls
100m
Georgia Fraser 1st 14.23 -0.5
Eve Neally 2nd 15.37 -0.5
Chloe Anderson 3rd 15.78 -0.5
200m
Georgia Fraser 1st 29.50 -0.8
Eve Neally 2nd 32.20 -0.8
Nicola Hamilton 3rd 32.46 -0.8
Chloe Anderson 4th 33.12 -0.8
300m
Sophie Ure 1st 51.49
800m
Isla Calvert 1st 2:15.66
Charlie Maree Nolan 2nd 2:36.32
1500m
Isla Calvert 1st 4:38.48
Charlie Maree Nolan 2nd 5:19.48
75m Hurdles
Sophie Ure 1st 14.73 -0.6
Long Jump
Isla Calvert 1st 3.98m -1.1
Nicola Hamilton 2nd 3.60m -1.1
Chloe Anderson 3rd 2.58m -1.2
Shot Putt
Alix Fairley 1st 9.11m
Eve Neally 2nd 5.75m
Charlie Maree Nolan 3rd 5.27m
Nicola Hamilton 4th 5.07m
Javelin
Sophie Ure 1st 18.29m
Discus
Alix Fairley 1st 29.17m
Georgia Fraser 2nd 14.48m
 
U15 Boys
100m
Andrew Cowie 1st 12.72 -0.7
Tammo Foad 2nd 13.30 -0.7
Lewis MacIver 3rd 13.99 -0.7
Angus McDonald 4th 14.06 -0.7
Luke Berriman 5th 14.54 -0.7
Euan MacIver 6th 16.26 -0.7
Michael O'Connor 7th 16.85 -0.7
200m
Daniel Parkinson 1st 26.79 -0.5
Tammo Foad 2nd 27.20 -0.5
Lewis MacIver 3rd 27.74 -0.5
Christopher Castillo 4th 28.47 -0.5
Luke Berriman 5th 29.88 -0.5
300m
Andrew Cowie 1st 40.07
Fraser Morris 2nd 41.80
Logan Tait 3rd 48.04
800m
Fraser Morris 1st 2:23.45
Jonathan Marshall 2nd 2:31.71
Angus McDonald 3rd 2:31.81
1500m
Jonathan Marshall 1st 5:13.83
Ross Paterson 2nd 5:54.45
80m Hurdles
Logan Tait 1st 18.10 -0.5
High Jump
Jonathan Marshall 1st 1.30m
Owen McDonald 2nd 1.25m
Euan MacIver 3rd 1.20m
Long Jump
Andrew Cowie 1st 4.12m -1.3
Lewis MacIver 2nd 3.94m -2.0
Michael O'Connor 3rd 3.78m -0.5
Angus McDonald 4th 3.68m -1.3
Owen McDonald 5th 3.59m -0.2
Logan Tait 6th 3.56m -0.5
Fraser Morris 7th 2.87m -1.1
Ross Paterson 8th 2.63m -1.7
Shot Putt
Daniel Parkinson 1st 9.32m
Luke Berriman 2nd 6.38m
Scott Kidd 3rd 5.25m
Ross Paterson 4th 4.11m
Javelin
Daniel Parkinson 1st 29.72m
Euan MacIver 2nd 12.90m
 
U17 Women
100m
Iona McDonald 1st 13.18 -0.4
Rebecca Calder 2nd 13.33 -0.4
Abby Duncan 3rd 13.68 -0.4
Eilidh Brown 4th 14.06 -0.4
Aisling McCusker 5th 15.24 -0.4
200m
Iona McDonald 1st 26.87 -0.9
Abby Duncan 2nd 28.84 -0.9
Eilidh Brown 3rd 29.77 -0.9
300m
Iona McDonald 1st 41.29
Rebecca Calder 2nd 41.69
Abby Duncan 3rd 47.97
Alex White 4th 58.68
800m
Katie Craig 1st 2:27.88
Courtney Moffat 2nd 2:31.88
Eilidh Brown 3rd 2:42.99
Alex White 4th 3:07.22
1500m
Katie Craig 1st 5:06.41
Courtney Moffat 2nd 5:18.65
80m Hurdles
Tia Henry 1st 12.87 -0.4
Eve Allison 2nd 13.35 -0.4
300m Hurdles
Eve Allison 1st 49.54
High Jump
Eve Allison 1st 1.55m
Long Jump
Tia Henry 1st 4.97m -0.9
Rebecca Calder 2nd 4.75m -0.5
Courtney Moffat 3rd 3.61m -0.9
Aisling McCusker 4th 3.57m -0.5
Alex White 5th 3.37m -0.9
Triple Jump
Rebecca Calder 1st 10.11m -1.4
Abby Duncan 2nd 8.58m -1.4
Shot Putt
Tia Henry 1st 10.05m
Rachel Gibb 2nd 8.81m
Eilidh Brown 3rd 7.97m
Aisling McCusker 4th 7.53m
Iona McDonald 5th 6.89m
Javelin
Tia Henry 1st 27.86m
Eve Allison 2nd 20.21m
Courtney Moffat 3rd 14.20m
 
U17 Men
100m
Fraser Steele 1st 11.93 -0.5
Richard Arthurs 2nd 12.03 -0.5
Matthew Boules 3rd 12.51 -0.5
David Threlfall 4th 12.75 -0.5
Aidan McKeown 5th 13.40 -0.5
Ryan Carroll 6th 13.47 -0.5
Finlay MacIver 7th 15.25 -0.5
200m
Aidan Brady 1st 23.40 -0.7
Fraser Steele 2nd 24.11 -0.7
Richard Arthurs 3rd 24.76 -0.7
Ryan Carroll 4th 27.12 -0.7
400m
Aidan Brady 1st 51.19
Richard Arthurs 2nd 56.94
800m
Aidan Brady 1st 2:04.25
Ruari Bell 2nd 2:17.53
Calum Ireland 3rd 2:37.75
1500m
Ruari Bell 1st 4:45.63
Finlay MacIver 2nd 5:26.86
100m Hurdles
Matthew Boules 1st 16.34 -0.9
High Jump
Matthew Boules 1st 1.83m
David Threlfall 2nd 1.70m
Long Jump
David Threlfall 1st 5.50m -0.8
Matthew Boules 2nd 5.47m -0.4
Aidan McKeown 3rd 4.76m -1.6
Shot Putt
David Threlfall 1st 9.00m
Ruari Bell 2nd 8.32m
Fraser Steele 3rd 8.14m
Richard Arthurs 4th 7.59m
Calum Ireland 5th 7.19m
Javelin
Aidan McKeown 1st 22.21m
Ruari Bell 2nd 19.50m
Finlay MacIver 3rd 18.12m
Fraser Steele 4th 16.01m
Ryan Carroll 5th 15.81m
Calum Ireland 6th 14.10m
Discus
Aidan McKeown 1st 20.77m
Calum Ireland 2nd 20.56m
Aidan Brady 3rd 18.31m
 
Senior Women
100m
Chloe McAlear (U20) 1st 13.82 -0.4
Sharon Grierson 2nd 17.14 -0.4
200m
Chloe McAlear (U20) 1st 28.86 -1.1
Hannah Mairs (U20) 2nd 32.75 -1.1
1500m
Hannah Mairs (U20) 1st 5:51.58
400m Hurdles
Hannah Mairs (U20) 1st 78.37
Shot Putt
Chloe McAlear (U20) 1st 7.42m
Sharon Grierson 2nd 6.74m
Javelin
Sharon Grierson 1st 16.12m
Discus
Sharon Grierson 1st 19.66m
Chloe McAlear (U20) 2nd 17.07m
Hannah Mairs (U20) 3rd 11.42m
 
Senior Men
100m
Matthew Power (U20) 1st 12.44 -0.5
Michael Wards (U20) 2nd 12.48 -0.5
Stephen Leek 3rd 12.62 -0.5
Andrew Russell 4th 13.47 -0.5
Calum McLean 5th 13.48 -0.5
Ryan White 6th 15.92 -0.5
200m
Matthew Power (U20) 1st 25.04 -0.9
Michael Wards (U20) 2nd 26.07 -0.9
Calum McLean 3rd 27.45 -0.9
Bob Douglas 4th 28.24 -0.9
400m
Michael Wards (U20) 1st 57.14
800m
Alastair White (U20) 1st 2:08.81
1500m
Alastair White (U20) 1st 4:36.39
Ryan White 2nd 5:39.44
High Jump
Alastair White (U20) 1st 1.50m
Long Jump
Stephen Leek 1st 5.71m -1.0
Matthew Power (U20) 2nd 5.25m -1.4
Michael Wards (U20) 3rd 4.76m -0.7
Andrew Russell 4th 3.98m -1.1
Ryan White 5th 3.09m -1.2
Triple Jump
Alastair White (U20) 1st 10.64m 0.0
Stephen Leek 2nd 10.41m -0.6
Shot Putt
Bob Douglas 1st 8.44m
Shot Putt
Matthew Cutajar (U20) 3rd 7.27m
Matthew Power (U20) 4th 6.50m
Shot Putt
Calum McLean 2nd 7.40m
Ryan White 5th 4.36m
Javelin
Stephen Leek 1st 37.17m
Matthew Cutajar (U20) 2nd 17.22m
Discus
Bob Douglas 1st 23.57m
Livingston Open Cross Country Series
National XC Relays  

28/10/2017

Indoor League  

28/10/2017

Lasswade Open XC  

05/11/2017

National Short Course XC Champs  

11/11/2017

Livingston XC Series  

18/11/2017

East District XC League  

25/11/2017

East District XC Champs  

09/12/2017

Indoor League  

06/01/2018

More
East District XC League  

21/10/2017

SU Freshers Indoor  

18/10/2017

Helix junior parkrun  

15/10/2017

East District XC Relays  

14/10/2017

Livingston parkrun  

14/10/2017

Linlithgow Road Race  

08/10/2017

Helix junior parkrun  

08/10/2017

Livingston XC Series  

07/10/2017

More