RESULTS

Stornoway Invitational T&F Match

U13 Girls
100m
Ella Watson Heat 1 1st 13.16 3.8
Anna Allison Heat 2 3rd 15.36 3.3
200m
Erin Cameron Heat 1 4th 31.38 4.8
Kirsten Morris Heat 2 5th 33.59 2.2
800m
Anna Allison 6th 2:56.75
70m Hurdles
Kirsten Morris Heat 1 6th 16.77
4x100m Relay
Ella Watson 2nd 59.97
Erin Cameron
Anna Allison
Kirsten Morris
Long Jump
Ella Watson 1st 4.16m
Anna Allison 7th 3.25m
Shot Putt
Erin Cameron 2nd 6.13m
Kirsten Morris 9th 4.07m
Javelin
Ella Watson 2nd 14.83m
Erin Cameron 4th 13.90m
 
U13 Boys
100m
Calum Anderson Heat 1 5th 16.03 2.3
200m
James Vivian Heat 1 5th 30.11 3.1
800m
Elliot Frame 4th 2:44.85
Daniel Sutherland 8th 3:05.38
75m Hurdles
James Vivian Heat 1 3rd 16.07
4x100m Relay
James Vivian 5th 62.99
Elliot Frame
Calum Anderson
Daniel Sutherland
Long Jump
James Vivian 4th 4.29m
Calum Anderson 10th 3.21m
Shot Putt
Daniel Sutherland 8th 4.50m
Elliot Frame 9th 4.49m
Javelin
Daniel Sutherland 8th 11.44m
Calum Anderson 9th 6.83m
 
U15 Girls
100m
Emmie Meechan Heat 1 2nd 13.30 2.6
Georgia Fraser Heat 2 2nd 13.85 2.1
200m
Emmie Meechan Heat 1 3rd 28.59 3.2
Georgia Fraser Heat 2 2nd 28.90 2.9
800m
Isla Calvert 1st 2:18.40
Sophie Ure 7th 2:58.02
1500m
Isla Calvert 1st 4:52.66
Charlie Maree Nolan 3rd 5:30.35
75m Hurdles
Sophie Ure Heat 1 5th 14.56
4x100m Relay
Georgia Fraser 3rd 55.68
Eve Allison
Isla Calvert
Sophie Ure
High Jump
Charlie Maree Nolan 6th 1.15m
Long Jump
Charlie Maree Nolan 8th 3.85m
Sophie Ure 10th 3.29m
Shot Putt
Georgia Fraser 4th 6.45m
Javelin
Sophie Ure 2nd 17.48m
 
U15 Boys
100m
Andrew Cowie Heat 1 3rd 12.27 4.5
Logan Tait Heat 2 4th 14.22 3.2
200m
Andrew Cowie Heat 1 3rd 25.59 4.1
Fraser Morris Heat 2 3rd 27.45 2.8
800m
Fraser Morris 3rd 2:22.13
Angus McDonald 4th 2:29.65
1500m
Alastair Marshall 1st 4:38.38
4x100m Relay
Alastair Marshall 5th 55.93
Fraser Morris
Andrew Cowie
Angus McDonald
High Jump
Angus McDonald 7th 1.25m
Alastair Marshall 9th 1.20m
Long Jump
Andrew Cowie 4th 4.42m
Fraser Morris 8th 3.91m
Shot Putt
Angus McDonald 8th 5.86m
Logan Tait 10th 4.31m
Javelin
Alastair Marshall 9th 13.60m
Logan Tait 10th 10.67m
 
U17 Women
100m
Iona McDonald Heat 1 3rd 12.98 3.1
Abby Duncan Heat 2 2nd 13.38 3.4
200m
Abby Duncan Heat 1 4th 27.99 5.0
Eilidh Brown Heat 2 2nd 28.90 3.7
300m
Iona McDonald Heat 1 1st 41.71
Rebecca Calder Heat 1 2nd 42.31
800m
Sarah Calvert 1st 2:24.08
Katie Craig 3rd 2:27.19
1500m
Courtney Moffat 1st 5:21.66
80m Hurdles
Eve Allison Heat 1 2nd 12.8
Rachel Gibb Heat 1 4th 15.5
4x100m Relay
Abby Duncan 1st 52.37
Rebecca Calder
Iona McDonald
Eilidh Brown
High Jump
Eve Allison 1st 1.50m
Long Jump
Rebecca Calder 2nd 4.68m
Eilidh Brown 9th 3.32m
Shot Putt
Katie Craig 5th 5.13m
Javelin
Eve Allison 1st 23.18m
Courtney Moffat 3rd 15.23m
 
U17 Men
100m
Fraser Steele Heat 1 2nd 11.61 4.4
Richard Arthurs Heat 2 2nd 11.94 3.2
200m
David Threlfall Heat 1 5th 31.48 3.2
400m
Aidan Brady Heat 1 1st 51.20
Richard Arthurs Heat 2 1st 57.46
800m
Aidan Brady 1st 2:07.52
Aidan McKeown 4th 2:23.39
100m Hurdles
David Threlfall Heat 1 2nd 18.65
4x100m Relay
Aidan Brady 2nd 47.42
Richard Arthurs
Aidan McKeown
Fraser Steele
High Jump
David Threlfall 1st 1.75m
Long Jump
Richard Arthurs 4th 5.04m
Aidan Brady 6th 4.63m
Shot Putt
Fraser Steele 4th 8.26m
Aidan McKeown 5th 6.91m
Javelin
Aidan McKeown 2nd 20.90m
Livingston Open Cross Country Series
National XC Relays  

28/10/2017

Indoor League  

28/10/2017

Lasswade Open XC  

05/11/2017

National Short Course XC Champs  

11/11/2017

Livingston XC Series  

18/11/2017

East District XC League  

25/11/2017

East District XC Champs  

09/12/2017

Indoor League  

06/01/2018

More
East District XC League  

21/10/2017

SU Freshers Indoor  

18/10/2017

Helix junior parkrun  

15/10/2017

East District XC Relays  

14/10/2017

Livingston parkrun  

14/10/2017

Linlithgow Road Race  

08/10/2017

Helix junior parkrun  

08/10/2017

Livingston XC Series  

07/10/2017

More