RESULTS

West Lothian Secondary Schools T&F Championships

U14 Girls
100m
Ella Watson Heat 1 1st 13.22 0.7
Sophie Messenger Heat 1 2nd 13.97 0.7
Ella Watson Final  1st 13.18 1.6
Sophie Messenger Final  2nd 14.09 1.6
800m
Rebecca Stirling Final  2nd 2:53.71
Long Jump
Zsa Zsa Kerr-Bennie Final  10th 3.20m
Shot Putt
Ella Watson Final  1st 7.32m
 
U15 Girls
100m
Sophie Ure Heat 2 2nd 14.49 3.6
Erin Cameron Heat 3 5th 14.53 1.0
Sophie Ure Final  7th 14.64 2.7
800m
Sophie Ure Final  1st 2:43.67
Anna Allison Final  3rd 2:44.92
Shannon Prevost Final  4th 2:48.16
Long Jump
Erin Cameron Final  1st 4.29m
Zoe Dunn Final  4th 3.98m
Shannon Prevost Final  16th 3.15m
 
U15 Boys
100m
Rhys Ross Heat 2 2nd 13.58 1.7
Rhys Ross Final  6th 13.65 2.1
800m
Angus McDonald Final  3rd 2:21.75
Long Jump
Angus McDonald Final  2nd 4.55m
Shot Putt
Nathan Dallman Final  3rd 8.28m
 
U16 Girls
100m
Isla Calvert Heat 2 1st 13.64 1.4
Isla Calvert Final  1st 13.43 0.6
800m
Isla Calvert Final  1st 2:20.01
Charlie Maree Nolan Final  3rd 2:36.72
Javelin
Alix Fairley Final  8th 16.07m
 
U16 Boys
100m
Andrew Cowie Heat 1 1st 11.79 1.2
Fraser Morris Heat 1 4th 13.03 1.2
Dominic Boyle Heat 2 4th 13.01 1.9
Andrew Cowie Final  1st 11.62 2.5
800m
Fraser Morris Final  1st 2:10.65
Lewis MacIver Final  5th 2:19.75
High Jump
Ryan Duncan Final  14th 1.30m
Javelin
David Batley Final  5th 25.55m
 
U20 Women
100m
Iona McDonald Heat 1 1st 12.93 2.4
Abby Duncan Heat 1 3rd 13.76 2.4
Katie Craig Heat 1 4th 14.37 2.4
Helena Cutajar Heat 1 6th 18.16 2.4
Tia Henry Heat 2 1st 13.55 -0.5
Eilidh Brown Heat 2 2nd 13.63 -0.5
Emmie Meechan Heat 2 3rd 13.70 -0.5
Georgia Fraser Heat 2 4th 14.24 -0.5
Iona McDonald Final  1st 12.79 1.2
Tia Henry Final  2nd 13.52 1.2
Eilidh Brown Final  4th 13.65 1.2
Abby Duncan Final  5th 13.72 1.2
Emmie Meechan Final  6th 14.02 1.2
800m
Sarah Calvert Final  1st 2:28.80
Katie Craig Final  2nd 2:35.61
Hannah Mairs Final  3rd 2:41.98
Katie Crawford Final  7th 3:03.08
High Jump
Tia Henry Final  1st 1.50m
Javelin
Abby Duncan Final  14th 12.49m
 
U20 Men
100m
Richard Arthurs Heat 1 1st 11.92 2.8
David Threlfall Heat 1 2nd 12.54 2.8
Fraser Steele Heat 2 1st 11.55 1.0
Ewan Ballantyne Heat 2 2nd 11.93 1.0
Matthew Boules Heat 3 1st 12.07 2.3
Fraser Steele Final  1st 11.38 1.5
Ewan Ballantyne Final  2nd 11.84 1.5
Richard Arthurs Final  3rd 11.84 1.5
Matthew Boules Final  4th 12.08 1.5
David Threlfall Final  6th 12.50 1.5
800m
Alastair Marshall Final  1st 2:06.21
High Jump
Matthew Boules Final  1st 1.75m
David Threlfall Final  2nd 1.70m
Ewan Ballantyne Final  4th 1.60m
Javelin
Richard Arthurs Final  15th 17.38m
Livingston XC Series  

06/10/2018

East District XC Relays  

13/10/2018

East District XC League  

20/10/2018

National XC Relays  

27/10/2018

National Short Course XC Champs  

10/11/2018

Livingston XC Series  

17/11/2018

East District XC League  

24/11/2018

Indoor League  

01/12/2018

More
Club Championships  

16/09/2018

Central & South League  

09/09/2018

Throws GP  

08/09/2018

Grangemouth Open Graded  

05/09/2018

Pitreavie Trophy Meeting  

02/09/2018

UK School Games  

31/08/2018

Scottish Athletics League  

26/08/2018

Scottish Women's League  

26/08/2018

More
End of Season Training Break  

16/09/2018

2018 Club Championships - Arrangements  

14/09/2018

2018 Medley Relay Teams  

12/09/2018

Chocolate & Bottle Tombola  

12/09/2018

2018 Medley Relay Draw  

11/09/2018

Armadale Primary Athletics Club  

05/09/2018

2018 Club Championships - Sun 16 Sept  

05/09/2018

UK School Games 2018  

03/09/2018

More