RESULTS

Livingston Open Meeting

U11 Girls
80m
Kishi Aremu Heat 1 2nd 12.61 -2.2
600m
Kirsty Crawshaw Heat 1 6th 2:09.12
Long Jump
Kirsty Crawshaw 8th 2.95m 0.0
Kishi Aremu 9th 2.91m -0.9
 
U11 Boys
80m
Archie Hendry Heat 1 1st 12.54 -2.2
Ryan Henderson Heat 1 3rd 13.19 -2.2
Connor Greenhorn Heat 1 6th 13.63 -2.2
Ethan Robertson Heat 1 7th 13.68 -2.2
Marcel Halinowski Heat 2 3rd 12.97 -1.0
600m
Ryan Henderson Heat 1 4th 2:06.36
Ethan Smyth Heat 1 7th 2:15.16
Connor Greenhorn Heat 1 8th 2:15.17
Aaron Watson Heat 1 10th 2:45.51
Long Jump
Ethan Smyth 3rd 3.30m 0.3
Archie Hendry 10th 2.85m -1.1
Ethan Robertson 11th 2.75m -0.4
Marcel Halinowski 12th 2.54m -0.2
Aaron Watson 13th 2.43m 0.8
 
U13 Girls
100m
Grace Martin Heat 11 4th 15.19 -0.5
Brooke Messenger Heat 12 5th 15.90 -0.2
Anna Boyle Heat 13 3rd 16.68 0.0
Clara Martin Heat 13 6th 17.93 0.0
Vhairi Brown Heat 14 2nd 18.15 2.2
Heather Sutherland Heat 14 3rd 19.75 2.2
Alannah Snowden Heat 9 5th 15.03 -1.2
800m
Mia Sokoluk Heat 6 6th 2:39.65
High Jump
Brooke Messenger 12th 0.98m
Long Jump
Alannah Snowden 5th 4.09m -0.1
Alice Reedie 14th 3.17m 0.5
Shot Put
Grace Martin 3rd 5.38m
Alice Reedie 7th 4.71m
Clara Martin 12th 3.79m
Javelin
Mia Sokoluk 9th 14.44m
Vhairi Brown 10th 13.67m
Heather Sutherland 16th 7.19m
 
U13 Boys
100m
Brodie Nixon Heat 11 1st 14.19 -0.5
Moray Butler Heat 8 7th 15.05 -2.0
Long Jump
Moray Butler 3rd 4.12m 0.6
Matthew MacIver 13th 3.23m 0.6
Shot Put
Matthew MacIver 9th 4.33m
 
U15 Girls
100m
Charlize Robertson Heat 10 2nd 14.98 0.4
Chloe McLean Heat 13 4th 17.24 0.0
Kirsten Bowie Heat 2 5th 13.09 -1.8
Ella Watson Heat 3 7th 13.61 0.2
Sophie Messenger Heat 5 4th 13.66 0.6
Maia Campbell Heat 6 2nd 13.59 -0.2
Emma Martin Heat 8 2nd 14.52 -2.0
300m
Kirsten Bowie Heat 1 4th 45.75
Ella Watson Heat 1 5th 45.95
Erin Cameron Heat 1 6th 46.88
Anna Allison Heat 2 4th 47.74
Charlize Robertson Heat 3 4th 50.25
Hannah Reedie Heat 3 5th 53.87
800m
Rachel Small Heat 8 5th 2:56.46
Hannah Stafford Heat 8 12th 3:41.97
High Jump
Sophie Messenger 3rd 1.38m
Anna Allison 6th 1.33m
Hannah Reedie 8th 1.13m
Long Jump
Amy Taylor 8th 3.73m 1.8
Chloe McLean 10th 2.25m 0.2
Shot Put
Erin Cameron 3rd 7.44m
Rachel Small 6th 5.86m
Emma Martin 7th 5.42m
Hannah Stafford 8th 4.78m
Javelin
Amy Taylor 11th 13.07m
Maia Campbell 12th 12.45m
 
U15 Boys
100m
Daniel Sutherland Heat 12 3rd 15.67 -0.2
Rhys Ross Heat 3 2nd 12.29 0.2
300m
Rhys Ross Heat 1 2nd 40.06
Ryan Simm Heat 3 2nd 47.06
800m
Logan Beagley Heat 2 5th 2:13.41
Jay Turnbull Heat 6 5th 2:39.09
 
U17 Women
100m
Shannon Evans Heat 6 1st 13.57 -0.2
400m
Isla Calvert Heat 2 4th 57.16
800m
Zoe Dunn Heat 6 3rd 2:38.42
Shannon Prevost Heat 6 8th 2:41.34
High Jump
Zoe Dunn 10th 1.18m
Shot Put
Shannon Prevost 3rd 7.31m
 
U17 Men
100m
Lewis MacIver Heat 3 1st 12.12 0.2
Logan Campbell Heat 3 4th 12.97 0.2
Logan Tait Heat 5 2nd 13.47 0.6
400m
Lewis MacIver Heat 1 3rd 53.38
800m
Andrew McGill Heat 1 5th 2:00.63
Fraser Morris Heat 1 10th 2:03.26
Fraser Holman Heat 4 1st 2:17.23
High Jump
Logan Campbell 2nd 1.53m
Jude Robertson 5th 1.33m
Long Jump
Euan MacIver 2nd 4.82m -0.1
Logan Tait 5th 4.28m 0.6
Shot Put
Daniel Parkinson 1st 9.99m
Jude Robertson 6th 6.28m
Javelin
Euan MacIver 3rd 35.28m
Ross Paterson 9th 15.74m
Javelin
Daniel Parkinson 6th 27.28m
 
U20 Women
100m
Iona McDonald Heat 3 5th 12.98 0.2
 
U20 Men
100m
Ryan Carroll Heat 2 2nd 12.67 -1.8
Long Jump
Aidan McKeown 1st 5.11m 0.8
Shot Put
Ryan Carroll 4th 7.14m
Javelin
Aidan McKeown 4th 30.08m
 
Senior Men
100m
Matthew Power Heat 1 3rd 11.89 0.3
Andrew Russell Heat 2 4th 12.82 -1.8
800m
Alastair White Heat 2 11th 2:18.20
Calum McLean Heat 4 2nd 2:20.55
Long Jump
Matthew Power 3rd 4.81m 1.1
 
Masters Women
Mile
Lyn Bow Heat 1 3rd 6:18.68
Hazel Ross Heat 1 5th 7:04.91
Kerry Small Heat 1 8th 8:38.02
Margaret Sutherland Heat 1 9th 9:03.72
Liz Power Heat 1 10th 9:05.13
Sofia O'Connor Heat 1 11th 9:09.77
 
Masters Men
100m
Bob Douglas Heat 6 6th 14.02 -0.2
Mile
Craig Anderson Heat 1 1st 6:06.01
Grant Mclean Heat 1 2nd 6:12.58
Stuart Dunn Heat 1 6th 7:40.25
Shot Put
Bob Douglas 2nd 8.16m
Livingston Open Cross Country Series
East District XC League  

23/11/2019

Indoor League  

01/12/2019

East District XC Champs  

07/12/2019

Indoor 3000m Champs  

03/01/2020

Inter-District XC  

11/01/2020

Indoor League  

12/01/2020

National Indoor Open  

18/01/2020

East District XC League  

18/01/2020

More
Livingston XC Series  

16/11/2019

National Short Course XC Champs  

09/11/2019

Lasswade Open XC  

03/11/2019

Indoor League  

27/10/2019

National XC Relays  

26/10/2019

East District XC League  

19/10/2019

East District XC Relays  

12/10/2019

Livingston XC Series  

05/10/2019

More