RESULTS

Livingston Open Meeting

U11 Girls
80m
Kishi Aremu Heat 1 2nd 12.10 3.1
Skye Birkett Heat 2 5th 15.06 2.1
600m
Kirsty Crawshaw Heat 1 4th 2:06.46
Long Jump
Kirsty Crawshaw 8th 2.86m 3.3
Kishi Aremu 9th 2.76m 3.9
Emma Foster 10th 2.67m 2.3
Shot Put
Skye Birkett 6th 4.96m
Emma Foster 8th 4.80m
 
U11 Boys
80m
Archie Hendry Heat 1 4th 12.33 3.1
Ryan Henderson Heat 1 5th 12.75 3.1
Connor Greenhorn Heat 1 6th 12.86 3.1
Marcel Halinowski Heat 2 1st 12.95 2.1
Ethan Robertson Heat 2 2nd 13.33 2.1
600m
Aaron Watson Heat 1 9th 2:45.78
Long Jump
Archie Hendry 3rd 3.22m 3.3
Connor Greenhorn 7th 2.91m 2.7
Marcel Halinowski 11th 2.52m 0.7
Aaron Watson 13th 2.15m 1.2
Shot Put
Ryan Henderson 10th 4.75m
 
U13 Girls
100m
Alannah Snowden Heat 10 4th 15.14 2.1
Emma Miller Heat 11 1st 15.82 2.6
Alice Reedie Heat 11 3rd 17.40 2.6
800m
Mia Sokoluk Heat 6 13th 2:47.73
Roxanne Hardie Heat 7 9th 3:00.49
Imogen Marshall Heat 7 12th 3:05.43
High Jump
Lucy Boules 5th 1.20m
Imogen Marshall 7th 1.00m
Long Jump
Alannah Snowden 3rd 3.85m 2.2
Alice Reedie 8th 3.13m 2.0
Shot Put
Vhairi Brown 1st 5.70m
Lucy Boules 2nd 5.64m
Roxanne Hardie 11th 4.74m
Emma Miller 14th 4.00m
Olivia Birkett 15th 3.73m
Javelin
Vhairi Brown 7th 12.36m
Mia Sokoluk 8th 11.90m
Enam Evong 9th 10.45m
 
U13 Boys
100m
Joel Greig Heat 10 3rd 14.92 2.1
Brodie Nixon Heat 7 3rd 14.07 0.9
Moray Butler Heat 8 4th 14.33 4.9
Alex Thomson Heat 9 7th 15.36 2.0
800m
Joel Greig Heat 7 3rd 2:43.41
Long Jump
Moray Butler 2nd 4.16m 1.7
Brodie Nixon 6th 3.48m 1.4
Matthew MacIver 10th 3.11m 1.6
Shot Put
Jonathan Mitchell 4th 5.38m
Alex Thomson 5th 5.07m
Matthew MacIver 12th 4.41m
Javelin
Jonathan Mitchell 4th 14.65m
 
U15 Girls
100m
Charlotte Robertson Heat 10 5th 15.37 2.1
Kirsten Morris Heat 10 6th 15.60 2.1
Hannah Reedie Heat 10 7th 15.89 2.1
Chloe McLean Heat 11 5th 17.98 2.6
Ella Watson Heat 3 6th 13.48 3.0
Sophie Messenger Heat 5 3rd 13.56 4.8
Maia Campbell Heat 5 6th 13.81 4.8
Rachael Nanor Heat 6 5th 14.01 3.0
300m
Ella Watson Heat 1 6th 51.22
Anna Allison Heat 2 1st 47.95
Erin Cameron Heat 2 2nd 48.26
Rachael Nanor Heat 2 5th 49.84
High Jump
Sophie Messenger 1st 1.35m
Long Jump
Anna Allison 4th 4.03m 2.2
Amy Taylor 8th 3.65m 0.8
Hannah Reedie 10th 3.60m 1.2
Lauren Montgomery 11th 3.28m 1.4
Lucia Murdoch 13th 2.53m 0.4
Shot Put
Erin Cameron 3rd 8.07m
Rachel Small 7th 5.89m
Lauren Montgomery 8th 5.84m
Lucia Murdoch 9th 5.08m
Kirsten Morris 10th 4.03m
Javelin
Amy Taylor 5th 14.44m
 
U15 Boys
100m
Lucas Reiter Heat 10 2nd 14.62 2.1
Rhys Ross Heat 2 1st 12.11 4.1
Nathan Dowie Heat 2 3rd 12.46 4.1
300m
Rhys Ross Heat 1 3rd 40.51
Nathan Dowie Heat 3 1st 42.35
Lucas Reiter Heat 3 4th 49.47
Jay Turnbull Heat 3 5th 49.71
800m
Ryan Simm Heat 6 2nd 2:35.34
Jay Turnbull Heat 6 9th 2:46.24
High Jump
Jamie Black 3rd 1.20m
Shot Put
Jamie Black 6th 6.05m
 
U17 Women
100m
Shannon Evans Heat 4 6th 13.79 2.8
300m
Zoe Dunn Heat 2 4th 49.48
800m
Shannon Prevost Heat 6 15th 2:50.53
High Jump
Zoe Dunn 2nd 1.35m
Shot Put
Alix Fairley 1st 11.81m
Shannon Prevost 6th 6.95m
 
U17 Men
100m
Lewis MacIver Heat 1 3rd 12.05 2.9
Ryan Duncan Heat 2 2nd 12.25 4.1
Logan Tait Heat 4 5th 13.56 2.8
400m
Lewis MacIver Heat 1 4th 54.64
Angus McDonald Heat 2 3rd 57.91
800m
Andrew McGill Heat 1 2nd 2:00.47
Fraser Morris Heat 1 3rd 2:00.93
Jonathan Marshall Heat 2 8th 2:16.94
Ross Paterson Heat 5 14th 2:49.40
Long Jump
Ryan Duncan 3rd 4.48m 0.7
Shot Put
Daniel Parkinson 2nd 9.71m
Logan Campbell 3rd 8.95m
Euan MacIver 4th 7.61m
Jude Robertson 7th 5.60m
Logan Tait 8th 5.10m
Javelin
Euan MacIver 1st 35.08m
Daniel Parkinson 5th 25.10m
Logan Campbell 6th 24.82m
Ross Paterson 8th 15.77m
 
U20 Women
100m
Eilidh Brown Heat 5 2nd 13.39 4.8
Abby Duncan Heat 5 5th 13.72 4.8
Katie Crawford Heat 9 1st 14.49 2.0
400m
Iona McDonald Heat 3 3rd 61.98
800m
Katie Craig Heat 3 4th 2:20.28
 
U20 Men
100m
Ryan Carroll Heat 2 5th 12.52 4.1
800m
Aidan Brady Heat 1 1st 1:58.48
Richard Arthurs Heat 1 12th 2:15.39
Long Jump
Aidan McKeown 1st 5.52m 0.6
Shot Put
Ryan Carroll 5th 7.31m
Javelin
Aidan McKeown 3rd 32.35m
 
Senior Men
100m
Calum McLean Heat 4 1st 12.72 2.8
400m
Matthew Power Heat 3 1st 56.84
800m
Alastair White Heat 2 3rd 2:14.72
3000m
Ryan White Heat 1 4th 12:43.82
 
Masters Women
3000m
Lyn Bow Heat 1 3rd 12:34.80
 
Masters Men
100m
Brian Thompson Heat 3 7th 13.64 3.0
3000m
Craig Anderson Heat 1 1st 11:54.78
Gregg Watson Heat 1 2nd 12:14.57
Alan Morris Heat 1 5th 12:45.94
Grant Mclean Heat 1 6th 13:14.91
Javelin
Stephen Leek 2nd 34.95m
Livingston Open Cross Country Series
Indoor 3000m Champs  

03/01/2020

Inter-District XC  

11/01/2020

Indoor League  

12/01/2020

National Indoor Open  

18/01/2020

East District XC League  

18/01/2020

U17/Senior Indoor Champs  

26/01/2020

National Indoor Relay Champs  

01/02/2020

CE Indoor Champs  

01/02/2020

More
East District XC Champs  

07/12/2019

Indoor League  

01/12/2019

East District XC League  

23/11/2019

Livingston XC Series  

16/11/2019

National Short Course XC Champs  

09/11/2019

Lasswade Open XC  

03/11/2019

Indoor League  

27/10/2019

National XC Relays  

26/10/2019

More