Livingston Athletic Club Livingston Athletic Club

Scottish East District Championships
Sat 12 May - Sun 13 May 2018Saturday 12 May - Sunday 13 May 2018

Name   Round Pos Perf Wind
U13 Girls
100m
Kirsten Morris Heat 1 h1 7th7th 16.49 -0.2
200m
Kirsten Morris Heat 1 h1 5th5th 32.76 0.6
Shot Put
Lucy Boules Final  5th5th 5.21m
U13 Boys
800m
Max Pickard Final  6th6th 2:51.62
U15 Girls
100m
Ella Watson Heat 1 h1 2nd2nd 13.37 1.4
Ella Watson Final  8th8th 13.56 -1.7
200m
Ella Watson Heat 1 h1 4th4th 27.66 0.3
Erin Cameron Heat 3 h3 6th6th 30.33 0.5
Sophie Ure  
300m
Erin Cameron Heat 2 h2 4th4th 47.73
Erin Cameron Final  6th6th 49.23
800m
Charlie Maree Nolan Heat 2 h2 3rd3rd 2:34.58
Charlie Maree Nolan Final  6th6th 2:32.31
1500m
Charlie Maree Nolan Final  6th6th 5:13.21
Long Jump
Ella Watson  
Shot Put
Sophie Ure  
Javelin
Sophie Ure  
Discus
Erin Cameron Final  5th5th 17.17m
U15 Boys
800m
Jonathan Marshall Heat 1 h1 10th10th 2:32.27
Angus McDonald Heat 2 h2 6th6th 2:25.72
U17 Women
100m
Karli MacCallum Heat 2 h2 3rd3rd 13.54 0.9
Georgia Fraser Heat 2 h2 6th6th 13.97 0.9
Karli MacCallum Final  7th7th 13.68 0.0
200m
Karli MacCallum Heat 1 h1 6th6th 28.36 1.2
Georgia Fraser  
300m
Iona McDonald Heat 2 h2 1st1st 41.30
Iona McDonald Final  1st1st 40.67
800m
Isla Calvert Heat 1 h1 1st1st 2:30.89
Isla Calvert Final  1st1st 2:14.03
1500m
Isla Calvert Final  1st1st 4:35.79
Shot Put
Alix Fairley Final  2nd2nd 11.49m
Discus
Alix Fairley Final  1st1st 29.40m
Hammer
Alix Fairley Final  1st1st 40.75m
U17 Men
100m
Andrew Cowie Final  6th6th 12.15 0.6
Dominic Boyle Final  8th8th 13.22 0.6
200m
Dominic Boyle Heat 1 h1 5th5th 26.43 -0.4
Andrew Cowie Heat 2 h2 3rd3rd 24.17 1.6
Lewis MacIver  
400m
Aidan Brady Final  1st1st 51.25
Richard Arthurs Final  5th5th 53.94
800m
Alastair Marshall Heat 1 h1 3rd3rd 2:11.51
Fraser Morris Heat 2 h2 2nd2nd 2:10.15
Ruari Bell  
Lewis MacIver  
Alastair Marshall Final  2nd2nd 2:04.13
Fraser Morris Final  7th7th 2:15.81
1500m
Alastair Marshall Final  7th7th 4:29.13
100m Hurdles
Matthew Boules Final  7th7th 15.96 -0.5
High Jump
Matthew Boules  
Long Jump
Dominic Boyle   4.86m 0.2
Dominic Boyle Final  5th5th 4.94m w 2.4
Andrew Cowie Final  6th6th 4.83m 0.3
U20 Women
100m
Eilidh Brown Final  6th6th 13.67 0.3
Abby Duncan Final  7th7th 13.92 0.3
200m
Abby Duncan  
800m
Sarah Calvert Final  2nd2nd 2:13.63
1500m
Sarah Calvert Final  2nd2nd 4:35.62
100m Hurdles
Tia Henry Final  2nd2nd 16.34 0.1
400m Hurdles
Taygan Henry Final  2nd2nd 67.61
Shot Put
Tia Henry Final  1st1st 9.75m
U20 Men
100m
Matthew Power Heat 1 h1 6th6th 12.35 -0.5
Fraser Steele Heat 2 h2 1st1st 11.48 1.1
200m
Matthew Power Heat 1 h1 5th5th 24.25 1.8
Long Jump
Matthew Power Final  7th7th 4.77m -1.0
Senior Men
100m
Oliver Wagner Final  2nd2nd 11.61 -1.7
200m
Oliver Wagner Final  6th6th 23.36 1.6
Javelin
Stephen Leek Final  3rd3rd 38.90m
Discus
Stephen Leek Final  4th4th 23.25m
Downloads