RESULTS

Livingston Club Championships

U9 Girls
60m
Hannah Cohen 1st 11.54
Kirsten Morris 2nd 11.94
600m
Kirsten Morris 1st 2:27.39
Shot Put
Hannah Cohen 1st 2.70m
Standing Long Jump
Hannah Cohen 1st 1.50m
Kirsten Morris 3rd 1.31m
 
U9 Boys
60m
Elliot Frame 2nd 10.46
Luke McAlear 3rd 10.49
600m
Elliot Frame 1st 2:10.28
Luke McAlear 2nd 2:23.09
Shot Put
Luke McAlear 1st 6.45m
 
U11 Girls
100m
Karli MacCallum 1st 14.65
Ellissa McQueen 2nd 15.26
Emmie Meechan 3rd 15.52
Alix Fairley 4th 15.87
Isla Calvert 5th 15.88
Jasmin Smith 6th 15.94
Georgia Stove 10th 16.34
Alice Malcolm-Wilkinson 12th 18.26
Ellie Curnyn 13th 19.22
200m
Ellissa McQueen 1st 31.75
Georgia Stove 4th 35.19
Helena Cutajar 5th 38.13
800m
Isla Calvert 1st 2:45.81
Karli MacCallum 2nd 2:52.70
Helena Cutajar 5th 3:17.44
High Jump
Alix Fairley 1st 1.05m
Long Jump
Karli MacCallum 1st 3.72m
Isla Calvert 2nd 3.41m
Emmie Meechan 3rd 3.29m
Jasmin Smith 5th 3.15m
Alix Fairley 6th 3.04m
Georgia Stove 7th 2.96m
Helena Cutajar 8th 2.95m
Ellissa McQueen 12th 2.64m
Alice Malcolm-Wilkinson 13th 2.36m
Ellie Curnyn 14th 2.02m
Shot Put
Emmie Meechan 1st 4.83m
Jasmin Smith 2nd 4.31m
Alice Malcolm-Wilkinson 3rd 3.82m
 
U11 Boys
100m
Jack Cohen 2nd 15.37
Fraser MacNeill 3rd 16.27
Daniel Ventre 4th 16.75
200m
Fraser Morris 1st 30.60
Alastair Marshall 3rd 34.11
Adam Rayer 4th 34.69
800m
Fraser Morris 1st 2:43.83
Alastair Marshall 2nd 2:57.08
Adam Rayer 3rd 3:00.99
Jordan Welsh 4th 3:10.09
Calum Rodger 5th 3:17.58
Long Jump
Fraser Morris 1st 3.44m
Alastair Marshall 2nd 3.32m
Jordan Welsh 3rd 3.25m
Fraser MacNeill 4th 3.23m
Jack Cohen 5th 2.82m
Daniel Ventre 6th 2.58m
Calum Rodger 7th 2.26m
Shot Put
Jack Cohen 1st 5.36m
Jordan Welsh 2nd 4.96m
Calum Rodger 3rd 3.60m
 
U13 Girls
100m
Tia Henry 1st 14.40
Natasha Farrell 3rd 15.03
Hannah Anderson 4th 15.25
Taylor-Marie Leek 5th 15.26
Emily Ritchie 6th 15.60
Abby Duncan 7th 15.87
Heather Scott 9th 16.45
Lauren McGinty 10th 17.38
200m
Rebecca Calder 1st 30.25
Sarah Calvert 2nd 30.69
Natasha Farrell 3rd 30.86
Taylor-Marie Leek 6th 31.56
Eve Allison 7th 32.37
Emily Ritchie 8th 32.53
Abby Duncan 9th 33.50
Heather Scott 10th 35.82
800m
Sarah Calvert 1st 2:33.40
Iona McDonald 2nd 2:44.68
Rachel Gibb 4th 3:00.53
70m Hurdles
Tia Henry 1st 12.75
Rachel Gibb 2nd 14.86
Rebecca Calder 3rd 15.25
Iona McDonald 4th 15.37
Alex White 5th 16.51
High Jump
Sarah Calvert 1st 1.20m
Long Jump
Tia Henry 1st 3.97m
Rebecca Calder 3rd 3.66m
Natasha Farrell 4th 3.52m
Rachel Gibb 5th 3.48m
Eve Allison 5th 3.48m
Iona McDonald 8th 3.23m
Hannah Anderson 9th 3.17m
Alex White 11th 2.84m
Emily Ritchie 12th 2.81m
Heather Scott 13th 2.72m
Lauren McGinty 14th 2.43m
Taylor-Marie Leek 16th 2.39m
Shot Put
Lauren McGinty 1st 5.04m
Eve Allison 2nd 4.94m
Javelin
Alex White 1st 11.33m
 
U13 Boys
100m
Harrison Spence 1st 14.03
Jamie Stove 2nd 14.49
David Threlfall 4th 15.17
200m
Aidan Brady 1st 28.79
Harrison Spence 2nd 29.56
Jamie Stove 3rd 30.32
Ciaran Evans 5th 33.29
Arron Black 6th 33.67
800m
Aidan Brady 1st 2:35.72
75m Hurdles
David Threlfall 1st 18.48
Arron Black 2nd 18.50
Long Jump
Harrison Spence 1st 4.03m
Aidan Brady 2nd 3.83m
Jamie Stove 3rd 3.58m
Arron Black 5th 3.27m
Shot Put
David Threlfall 1st 5.97m
 
U15 Girls
100m
Robyn Fairley 1st 13.09
Hazel Shanley 2nd 13.35
Chloe McAlear 3rd 13.65
Nicole Kinghorn 4th 13.82
Sydney Nicholson 5th 13.92
200m
Robyn Fairley 1st 27.18
Hazel Shanley 2nd 28.92
300m
Taygan Henry 1st 46.20
Louisa Marshall 2nd 49.46
800m
Nicole Kinghorn 1st 2:36.09
Hannah Mairs 2nd 2:38.16
Chloe McAlear 3rd 2:43.75
75m Hurdles
Taygan Henry 1st 12.78
Sydney Nicholson 2nd 14.99
Long Jump
Taygan Henry 1st 4.55m
Hazel Shanley 2nd 4.45m
Sydney Nicholson 3rd 4.07m
Shot Put
Chloe McAlear 1st 7.31m
Louisa Marshall 2nd 5.79m
Hannah Mairs 3rd 4.94m
Javelin
Louisa Marshall 2nd 12.96m
Nicole Kinghorn 3rd 12.14m
Hannah Mairs 4th 9.56m
 
U15 Boys
100m
Ewan Ballantyne 1st 12.92
Conor Mackenzie 2nd 14.15
Lewis Forrest 4th 17.06
200m
Ewan Ballantyne 1st 26.73
Oliver Threlfall 2nd 27.50
Stuart Garvin 3rd 28.06
Ethan Heather 4th 29.80
Matthew Cutajar 5th 30.82
Fraser McLean 6th 30.98
400m
Oliver Threlfall 1st 63.67
Nathan Campbell 2nd 64.41
Fraser McLean 3rd 73.30
800m
Ethan Heather 1st 2:26.91
Stuart Garvin 2nd 2:28.39
Nathan Campbell 3rd 2:29.89
High Jump
Matthew Cutajar 1st 1.40m
Ethan Heather 2nd 1.30m
Conor Mackenzie 3rd 1.25m
Long Jump
Ewan Ballantyne 1st 4.71m
Nathan Campbell 2nd 4.04m
Conor Mackenzie 3rd 3.79m
Shot Put
Fraser McLean 1st 7.89m
Stuart Garvin 2nd 7.66m
Lewis Forrest 3rd 7.62m
Javelin
Matthew Cutajar 1st 17.51m
Oliver Threlfall 2nd 13.80m
Lewis Forrest 3rd 11.38m
 
U17 Women
100m
Nikisha Wright 1st 13.80
Chloe French 2nd 13.90
Morna Horn 4th 15.15
Katie Marshall 5th 15.66
200m
Chloe French 1st 30.31
Morna Horn 3rd 31.58
Katie Marshall 4th 31.85
300m
Chloe French 1st 47.95
Audrey Shanks-Rubinos 2nd 49.18
Zoe Yule 3rd 49.34
Katie Marshall 4th 51.21
800m
Audrey Shanks-Rubinos 1st 3:17.65
High Jump
Nikisha Wright 1st 1.35m
Long Jump
Nikisha Wright 1st 4.72m
Zoe Yule 2nd 4.04m
Katie Marshall 3rd 3.20m
Shot Put
Zoe Yule 1st 7.16m
Chloe French 2nd 6.08m
Morna Horn 3rd 4.72m
Javelin
Zoe Yule 1st 21.43m
Morna Horn 2nd 16.65m
 
U17 Men
100m
Robbie Oag 2nd 12.53
200m
Jake Thomas 2nd 25.83
Robbie Oag 3rd 25.87
Calum McLean 4th 26.81
Grant Kirkwood 5th 27.10
Alastair White 6th 29.32
400m
Jake Thomas 1st 55.36
Calum McLean 3rd 58.93
Alastair White 4th 61.46
800m
Jake Thomas 1st 2:08.36
Calum McLean 2nd 2:23.51
100m Hurdles
Alastair White 1st 19.19
High Jump
Alastair White 1st 1.30m
Long Jump
Robbie Oag 1st 4.87m
Calum McLean 2nd 4.80m
Jake Thomas 3rd 4.60m
Shot Put
Grant Kirkwood 1st 8.67m
Robbie Oag 2nd 8.15m
Javelin
Grant Kirkwood 1st 25.46m
 
Senior Women
100m
Patty Kosciuk (U20) 1st 14.80
Anna McPhillips (U20) 2nd 14.92
Sharon Grierson 3rd 16.17
200m
Anna McPhillips (U20) 2nd 31.59
Patty Kosciuk (U20) 3rd 32.21
Long Jump
Patty Kosciuk (U20) 1st 3.85m
Anna McPhillips (U20) 2nd 3.73m
Sharon Grierson 3rd 3.26m
Shot Put
Anna McPhillips (U20) 2nd 6.58m
Sharon Grierson 3rd 5.71m
Javelin
Patty Kosciuk (U20) 2nd 19.53m
Sharon Grierson 3rd 16.74m
 
Senior Men
100m
Shawn Wright (U20) 1st 11.82
Calum Gregory (U20) 2nd 12.81
Gary Leek 3rd 13.42
200m
Shawn Wright (U20) 1st 24.15
Calum Gregory (U20) 2nd 26.27
Gary Leek 3rd 28.51
400m
Shawn Wright (U20) 1st 53.08
Long Jump
Shawn Wright (U20) 1st 5.42m
Calum Gregory (U20) 2nd 4.08m
Gary Leek 3rd 3.28m
Shot Put
Gary Leek 1st 6.76m
Javelin
Calum Gregory (U20) 1st 14.64m
Run, Jump & Throw Club
District Championships  

31/05/2020

Grangemouth Open Graded  

03/06/2020

Scottish Athletics League  

07/06/2020

WL Schools Champs  

09/06/2020

Central & South League  

14/06/2020

Livingston Open  

17/06/2020

U12 SUPERteams  

20/06/2020

More
District Championships  

30/05/2020

Youth Development League  

24/05/2020

WL Schools Champs  

21/05/2020

Livingston Open  

20/05/2020

Junior Grand Prix  

17/05/2020

Scottish Women's League  

10/05/2020

Throws GP  

09/05/2020

More